BIRODI: Pozivamo Vladu Kosova da ispuni ustavne i zakonske obaveze prema srpskoj zajednici na Kosovu, koje garantuju osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom!

BIRODI: Pozivamo Vladu Kosova da ispuni ustavne i zakonske obaveze prema srpskoj zajednici na Kosovu, koje garantuju osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom!

Biro za društvena istraživanja poziva Vladu Kosova da poštuje svoj Ustav i zakone, koji su nastali kao plod Ahtisarijevog plana. Ovo se pre svega odnosi na član 3 Ustava, kojim je Kosovo definisano kao multietničko i član 22 Ustava, kojim se ganatuju primena Okvirne konvencije Saveta Evrope o zaštiti nacionalnih manjina, ali i član 59, koji ganatuje prava nacionalnih zajednica, odnosno Zakon o lokalnoj samoupravi i Zakon o međuopstinskoj saradnji, koji omogućavaju formiranje asocijacije opština sa srpskom većinom, kao vid autonomije srpske zajednice.
Konkretno, Zakon o lokalnoj samoupravi u članovima 19 do 23 garantuje proširene nadležnosti za opštine sa srpskom većinom u oblasti obrazovanja, zdravstva, policije i kulture, odnosno članom 30 stav 4 garantuje prekograničnu saradnju opština sa srpskom većinom na Kosovu sa organima, telima/agencijama i lokalnim samouprava u Srbiji.
Takođe, prema Zakonu o međuopštinskoj saradnji srpska zajednica na Kosovu ima pravo da formira asocijaciju opština, koja ima zajedničke radne grupe, administrativne organe, javne institucije, javna preduzeća i javnoprivatna partnerstava.
Ostaje pitanje zašto Srpska lista, koja u svom statutu navodi da je „registrovana kao politička stranka u skladu sa Zakonom o opštim izborima broj L/073 Republike Kosovo“, nikada nije pokrenula inicijativu za osnivanje zajednica opština sa srpskom većinom koristeći navedeni pravni okvir, pravni okvir koji koristi da bi ostvarila funkcionerske privilegije na lokalnom i kosovskom nivou.
Bitno je da se naglasi da nijedna instanca na Kosovu, uključujući Ustavni sud Kosova, nije pokrenula postupak za ocenu neustavnost ova dva zakona, koja garantuju autonomiju srpske zajednice na Kosovu.
Da, zaključimo, ukidanje srpskih institucija na severu Kosova uz istovremeno uskraćivanje prava i institucija u okviru zakonom garantovane autonomije srpske zajednice i uz proizvodnju etnonacionalističke panike, Vlada Kosova vrši diskriminaciju srpske zajednice i legitimiše etnonacionaliste na srpskoj strani, odnosno doprinosi nestabilnosti u regionu zapadnog Balkana.

 

Share this post


Pretraži